Courses By Semester

School Year
Semester
Campus
 
Course Section Session Cred. Instructor Times Taken/Seats Spaces Waiting
Financial Accounting Principles I (ACCT-1050) (P) 1 3 Murray Rosenberg MON 11:10am-12:45pm, WED 11:10am-12:45pm 4/15 0
Introduction to Business (BUS-1200) 0A 3 Nancy Hollis Unassigned 11/15 0
Introduction to Business (BUS-1200) 1 3 Nancy Hollis TUE 11:10am-12:45pm, THU 11:10am-12:45pm 8/20 0
Business Law (BUS-1600) 1 3 Selana Scott MON 12:50pm-2:25pm, WED 12:50pm-2:25pm 8/15 0
Principles of Marketing (BUS-2400) 0A 3 Sherri Ruffai Unassigned 8/15 0
Managing Human Capital (BUS-2500) 0A 3 Nancy Hollis Unassigned 8/15 0
Intro to International Business (BUS-2510) 1 3 Ted Lemberis MON 2:30pm-4:05pm, WED 2:30pm-4:05pm 13/15 0
Fundamentals of Business Finance (BUS-2570) 0A 3 Michael Marticek Unassigned 9/10 0
Capstone: Business Plan Development (BUS-2600) 0A 3 Sarah Sears Unassigned 8/15 0
Introduction to Computing (CIS-1150) 0A 3 Hudson Rivera Unassigned 24/15 0
Introduction to Computing (CIS-1150) 1 3 Leodis Scott MON 11:10am-12:45pm, WED 11:10am-12:45pm 30/32 0
Introduction to Computing (CIS-1150) 3 3 Hudson Rivera TUE 6:00pm-9:00pm 8/20 0
First Year Experience (COL-1010) 0A 1 Kathryn Krischke Unassigned 6/15 0
First Year Experience (COL-1010) 1 1 Selana Scott MON 9:55am-11:00am 5/15 0
First Year Experience (COL-1010) 2 1 Kenya Grooms TUE 9:55am-11:00am 12/15 0
First Year Experience (COL-1010) 3 1 Brian Riddick TUE 4:55pm-6:00pm 4/15 0
Professional Experience (COL-2750) 0A 3 Kathryn Krischke Unassigned 21/15 0
Realtime Lab for CR-1400 (CR-0140) 0A 1 Peg Sokalski Unassigned 1/10 0
Realtime Lab for CR-1800 (CR-0180) 0A 1 Peg Sokalski Unassigned 1/10 0
Realtime Lab for 200 (CR-0200) 0A 1 Peg Sokalski Unassigned 1/10 0
Judicial Court Reporting I (CR-1030) 2 1 Lynn Koenig MON 5:30pm-8:45pm, WED 5:30pm-8:45pm 4/15 0
Speedbuilding 120 (CR-1034) 2 2 Lynn Koenig MON 5:30pm-8:45pm, WED 5:30pm-8:45pm 5/15 0
Speedbuilding 140 (CR-1035) 1 2 Dyann Berndt MON 9:00am-10:35am, TUE 9:00am-10:35am, WED 9:00am-10:35am, THU 9:00am-10:35am 3/15 0
Judicial Court Reporting III (CR-1040) 1 1 Dyann Berndt MON 9:00am-10:35am, TUE 9:00am-10:35am, WED 9:00am-10:35am, THU 9:00am-10:35am 1/15 0
Judicial Court Reporting IV (CR-1041) 1 1 Peg Sokalski MON 8:45am-10:20am, TUE 8:45am-10:20am, WED 8:45am-10:20am, THU 8:45am-10:20am 1/15 0
Judicial Court Reporting IV (CR-1041) 2 1 Linda Madison MON 5:30pm-8:45pm, WED 5:30pm-8:45pm 1/15 0
Speedbuilding 160 (CR-1044) 1 2 Dyann Berndt MON 9:00am-10:35am, TUE 9:00am-10:35am, WED 9:00am-10:35am, THU 9:00am-10:35am 2/15 0
Speedbuilding 180 (CR-1045) 1 2 Peg Sokalski MON 8:45am-10:20am, TUE 8:45am-10:20am, WED 8:45am-10:20am, THU 8:45am-10:20am 5/15 0
Speedbuilding 180 (CR-1045) 2 2 Linda Madison MON 5:30pm-8:45pm, WED 5:30pm-8:45pm 1/15 0
Judicial Court Reporting V (CR-1050) 1 2 Peg Sokalski MON 8:45am-10:20am, TUE 8:45am-10:20am, WED 8:45am-10:20am, THU 8:45am-10:20am 4/15 0
Judicial Court Reporting V (CR-1050) 2 2 Linda Madison MON 5:30pm-8:45pm, WED 5:30pm-8:45pm 1/15 0
Speedbuilding 200 (CR-1055) 1 3 Peg Sokalski MON 8:45am-10:30am, TUE 8:45am-10:30am, WED 8:45am-10:30am, THU 8:45am-10:30am 6/15 0
Speedbuilding 200 (CR-1055) 2 3 Linda Madison MON 5:30pm-8:45pm, WED 5:30pm-8:45pm 2/15 0
CSR/RPR Preparation (CR-1060) 0A 2 Peg Sokalski Unassigned 11/10 0
Speedbuilding 225 (CR-1065) 0A 1 Peg Sokalski Unassigned 3/10 0
Court Reporting Software Application (CR-1510) 1 3 Peg Sokalski TUE 1:15pm-2:50pm, THU 1:15pm-2:50pm 4/15 0
Court Reporting Internship (CR-1980) 0A 1 Peg Sokalski Unassigned 6/10 0
Advanced Court Reporting II 1.0 cr (CR-2250) 0A 1 Peg Sokalski Unassigned 1/10 0
Court Procedures (CR-2760) 0A 3 Peg Sokalski Unassigned 5/10 0
Introduction to Criminal Justice (CRJ-1100) 1 3 Abraham Martinez TUE 11:10am-12:45pm, THU 11:10am-12:45pm 14/15 0
Introduction to Criminal Justice (CRJ-1100) 2 3 Abraham Martinez THU 5:45pm-9:00pm 3/15 0
Criminology (CRJ-1300) (P) 1 3 Abraham Martinez MON 11:10am-12:45pm, WED 11:10am-12:45pm 5/10 0
Investigative Procedures & Evidence (CRJ-1500) 0A 3 Mary Skonieczna Unassigned 4/15 0
Corrections (CRJ-2100) 1 3 Abraham Martinez TUE 9:30am-11:05am, THU 9:30am-11:05am 4/15 0
Parole, Probation and Diversion Programs (CRJ-2250) (P) 1 3 Abraham Martinez MON 2:30pm-4:05pm, WED 2:30pm-4:05pm 4/15 0
Law Enforcement Administration (CRJ-2550) 1 3 Edward Ranzzoni MON 9:30am-11:05am, WED 9:30am-11:05am 8/15 0
Special Topics in Criminal Justice (CRJ-2600) 1 3 Abraham Martinez TUE 2:30pm-4:05pm, THU 2:30pm-4:05pm 4/15 0
Introduction to Earth Science* (EAR-1010) 0A 4 Kathryn Krischke Unassigned 14/15 0
Macroeconomics (ECON-2210) 1 3 Murray Rosenberg TUE 12:50pm-2:25pm, THU 12:50pm-2:25pm 9/15 0
Microeconomics (ECON-2220) 0A 3 Michael Marticek Unassigned 3/15 0
Microeconomics (ECON-2220) 1 3 Nancy Hollis MON 11:10am-12:45pm, WED 11:10am-12:45pm 7/15 0
Introductory English (ENG-0900) 0A 3 Michael Palmer Unassigned 1/15 0
Introductory English (ENG-0900) 1 3 Merlin Pero TUE 11:10am-12:45pm, THU 11:10am-12:45pm 9/15 0
Introductory English (ENG-0900) 2 3 Selana Scott MON 5:45pm-9:00pm 3/15 0
College Composition I (ENG-1010) 0A 3 Michael Palmer Unassigned 11/15 0
College Composition I (ENG-1010) 1 3 Joanne Howard MON 11:10am-12:45pm, WED 11:10am-12:45pm 18/25 0
College Composition I (ENG-1010) 2 3 Anthony Lindsay MON 12:50pm-2:25pm, WED 12:50pm-2:25pm 11/15 0
College Composition I (ENG-1010) 3 3 Brian Riddick MON 5:45pm-9:00pm 7/15 0
College Composition II (ENG-1020) 0A 3 Nathan Steele Unassigned 17/15 0
College Composition II (ENG-1020) 1 3 Selana Scott TUE 9:30am-11:05am, THU 9:30am-11:05am 6/15 0
College Composition II (ENG-1020) 2 3 Merlin Pero TUE 12:50pm-2:25pm, THU 12:50pm-2:25pm 7/15 0
Business Writing (ENG-1800) 0A 3 Nancy Hollis Unassigned 9/15 0
English for Court Reporters (ENG-2000) 0A 3 Nathan Steele Unassigned 7/15 0
Introduction to Entrepreneurship (ENT-1200) 0A 3 Sherri Ruffai Unassigned 3/15 0
Capstone: Business Plan Development (ENT-2100) 0A 3 Sarah Sears Unassigned 1/15 0
New Business Implementation (ENT-2110) 0A 3 Sarah Sears Unassigned 1/15 0
Legal Terminology (JR-1005) 0A 3 Doris Delaney Unassigned 11/15 0
Judicial Reporting 80 (JR-1080) 2 6 Peg Sokalski TUE 5:30pm-8:45pm, THU 5:30pm-8:45pm 13/15 0
Judicial Reporting 120 (JR-1120) 1 6 Peg Sokalski MON 10:45am-12:30pm, TUE 10:45am-12:30pm, WED 10:45am-12:30pm, THU 10:45am-12:30pm 3/15 0
Judicial Reporting 120 (JR-1120) 2 6 Peg Sokalski MON 5:30pm-8:45pm, WED 5:30pm-8:45pm 1/15 0
Judicial Reporting 140 (JR-1140) 1 6 Dyann Berndt MON 12:00pm-1:35pm, TUE 12:00pm-1:35pm, WED 12:00pm-1:35pm, THU 12:00pm-1:35pm 3/15 0
Introduction to Paralegal Studies (LAW-1100) 1 3 David Grassi TUE 12:50pm-2:25pm, THU 12:50pm-2:25pm 7/15 0
Introduction to Paralegal Studies (LAW-1100) 2 3 David Grassi THU 5:45pm-9:00pm 5/15 0
Legal Research & Writing I (LAW-1200) 1 3 Rex Hood TUE 11:10am-12:45pm, THU 11:10am-12:45pm 8/15 0
Legal Research & Writing I (LAW-1200) 2 3 Amany Awad MON 5:45pm-8:45pm 5/20 0
Legal Research & Writing II (LAW-1250) 1 3 Amany Awad MON 9:30am-11:05am, WED 9:30am-11:05am 10/15 0
Legal Research & Writing II (LAW-1250) 2 3 David Greenspan TUE 5:45pm-9:00pm 9/15 0
Torts Law (LAW-1800) 0A 3 David Grassi Unassigned 7/15 0
Torts Law (LAW-1800) 1 3 Tom Keevers MON 11:10am-12:45pm, WED 11:10am-12:45pm 4/15 0
Real Estate Law (LAW-2640) 1 3 David Grassi MON 12:50pm-2:25pm, WED 12:50pm-2:25pm 4/15 0
Real Estate Law (LAW-2640) 2 3 David Grassi MON 5:45pm-9:00pm 3/15 0
Estates and Trusts (LAW-2810) 0A 3 David Grassi Unassigned 6/15 0
Civil Litigation and Procedures (LAW-2830) 2 3 David Greenspan WED 5:45pm-9:00pm 3/15 0
Criminal Law and Procedures (LAW-2850) 0A 3 David Grassi Unassigned 6/15 0
Criminal Law and Procedures (LAW-2850) 1 3 David Greenspan TUE 9:30am-11:05am, THU 9:30am-11:05am 5/15 0
Law Elective - E-Discovery (LAW-2900) 1 3 Sharvin Maisuria TUE 9:30am-11:05am, THU 9:30am-11:05am 4/20 0
Law Elective - E-Discovery (LAW-2900) 2 3 Rex Hood THU 5:45pm-9:00pm 7/20 0
Fundamentals of Mathematics (MATH-0900) 0A 3 Aleatha Wilson Unassigned 3/15 0
Fundamentals of Mathematics (MATH-0900) 1 3 Murray Rosenberg MON 2:30pm-4:05pm, WED 2:30pm-4:05pm 6/15 0
College Algebra (MATH-1600) 0A 3 Hudson Rivera Unassigned 5/15 0
College Algebra (MATH-1600) 1 3 Hudson Rivera TUE 12:50pm-2:25pm, THU 12:50pm-2:25pm 11/15 0
College Algebra (MATH-1600) 2 3 Veronica Womack WED 5:45pm-9:00pm 1/15 0
Medical Transcription I (MED-1010) 1 3 Veronica Gore TUE 9:30am-11:05am, THU 9:30am-11:05am 8/10 0
Medical Transcription I (MED-1010) 2 3 Veronica Gore 1/20 0
Medical Transcription II (MED-1020) 1 3 Veronica Gore MON 9:30am-11:05am, WED 9:30am-11:05am 5/15 0
Human Diseases (MED-1030) 0A 3 Kathryn Krischke Unassigned 5/20 0
Principles of CPT Coding (MED-1050) 1 3 Veronica Gore MON 12:50pm-2:25pm, WED 12:50pm-2:25pm 5/15 0
Principles of CPT Coding (MED-1050) 2 3 Veronica Gore 1/20 0
Anatomy & Physiology (MED-1100) 1 3 Veronica Gore MON 11:10am-12:45pm, WED 11:10am-12:45pm 5/10 0
Anatomy & Physiology (MED-1100) 2 3 Veronica Gore 1/20 0
Medical Terminology (MED-1660) 0A 3 Kathryn Krischke Unassigned 11/15 0
Medical Terminology (MED-1660) 1 3 Veronica Gore MON 2:30pm-4:00pm, WED 2:30pm-4:00pm 4/15 0
Introduction to Ethics (PHIL-2050) 0A 3 Nathan Steele Unassigned 14/15 0
Introduction to Ethics (PHIL-2050) 1 3 Selana Scott TUE 11:10am-12:45pm, THU 11:10am-12:45pm 18/15 0
Introduction to Psychology (PSY-1010) 1 3 Joanne Howard TUE 9:30am-11:05am, THU 9:30am-11:05am 23/15 0
Introduction to Psychology (PSY-1010) 2 3 Joanne Howard MON 12:50pm-2:25pm, WED 12:50pm-2:25pm 13/15 0
Introduction to Psychology (PSY-1010) 3 3 Joanne Howard WED 5:45pm-9:00pm 10/20 0
Introduction to Sociology (SOC-2010) 0A 3 Nathan Steele Unassigned 20/15 0
Introduction to Sociology (SOC-2010) 1 3 Joanne Howard MON 9:30am-11:05am, WED 9:30am-11:05am 22/15 0
Introduction to Sociology (SOC-2010) 2 3 Aaron van Klyton TUE 12:50pm-2:25pm, THU 12:50pm-2:25pm 19/15 0
Introduction to Sociology (SOC-2010) 3 3 Yesenia Avalos TUE 5:45pm-9:00pm 6/20 0
Speech Communication (SPE-2110) 0A 3 Nathan Steele Unassigned 12/15 0
Speech Communication (SPE-2110) 1 3 Suzanne Penn MON 12:50pm-2:25pm, WED 12:50pm-2:25pm 24/15 0